MENÜ

birkaç motosiklet bakımı hakkında bilgilendirme

833 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
birkaç motosiklet bakımı hakkında bilgilendirme

Motosiklet Bakımı
Sürekli hayalini kurduğunuz ve en sonunda sahip olduğunuz motosikletinizin elbette ki uzun ömürlü olmasını istersiniz. Ayrıca motosikletinizdeyken kendinizi güvende hissetmeniz de önemlidir. İşte tam da bu noktalar için gerekenşeydüzenlimotosiklet bakımı yapmanızdır.Motosikletinizle otobanda ya da şehir içinde kusursuz bir sürüş deneyimi yaşamak istiyorsanız motosikletinizin ihtiyacı olan bakımlarıntamolmasına özen göstermelisiniz. Peki motosiklet bakımı nasıl olur diyorsanız yazının devamına geçelim.Zira motosikletinizin bakımını düzenli olarak yaparsanız o sizi asla yarı yolda bırakmayacaktır.
Motosikletin Fren Bakımı Nasıl Yapılır?
Motosikletin freninin ne kadar önemli olduğu hakkında konuşmaya gerekyok sanıyoruz. Bu yüzden fren bakımı şart diyebiliriz. Motosiklet çeşitlerinde bazı durumlarda fren balatası aşındığı zaman fren hidroliğinde azalma olabilir. Bir de motosiklet modelleri uzun süre yağmur altında kaldığı zaman hidrolik kısmının tahliye bölümünden içeriye su sızdığında frenpedalında yumuşama gerçekleşebilir. İşte böyle bir durumda yapılması gereken frenin hazne kapağını açıp iç kısmındaki hidrolik seviyesine kadar doldurmak doğrubir bakım olacaktır. Bu işlemi yaparken en önemli şey frene kesinlikle basmamanız gerektiğini bilmenizdir. Bir de fren merkez beyninin üstündeki hava alma vidası hiçbir şekilde açılmamalıdır ve motosikletinizde bulunan hidrolik yağı ile aynı seri nolu hidrolik yağını kullanmaya da dikkat etmeniz önemlidir.
Motosikletin Akü Bakımı Nasıl Yapılır?
Motosiklet akü bakımı da motosikletin ömrünü uzatan ve buna bağlı olarak özgürlüğünüzü de arttıran bir bakım çeşidi olduğunu söylersek yanlış olmaz. Eğer motosikletinizi uzun bir süre çalıştırmadan bekletiyorsanızkesinlikle haftada en az bir kezmotosikletiniziçalıştırmanız gerekir. Buna aslında kış aylarındadahadadikkat edilmelidir. Bunu yapmak yerine motosikletinizin aküsünü söküp bir tahta üzerine koymanız ve akü suyunu ılık bir ortamda saklamanız da oldukça yeterlidir. Zira uzun süreler boyunca kullanılmayan akülerin elektrolit peteklerinde sertleşmeler meydana gelebilir ve akü bakımını düzenli yapmazsanız ne yazık ki motosikletinizinömrükısalabilir ve üzülebilirsiniz. Bunun yanı sıra akü bakımı yaparken akü su seviyesinin üst ve alt sınırlarının ortasında yapılması da önemlidir.
Motosikletin Zincir Bakımları Nasıl Yapılır?
Motosikletlerin en önemli bakımlarından biri de tabii ki zincir bakımlarıvezincir parçasının gerekli ayarlarının yapılmasıdır. Zincir boşlunu ayarlarken motosiklet kesinlikle kendi ağırlığı üzerinde olmalıdır. Zincirin de esneme payı 2,5-3 cmolarakayarlanması gerekir. Ayrıca motosikletin zincir ayarlamasını yaparken arka tekerleğin tespit vidaları gevşetilmeli ve karşılıklı olan gergin vidaları eşit bir şekildegererek ayar yapılmalıdır. Zira zincir boşluğu gevşek kaldığı zaman 100-200 km mesafede sorun yaşatmasa da, daha sonralarda sonuç hiş hoş olmayacak, yani zincirneyazık ki atacaktır. Bir de zincir eğer ki çok gergin bir şekilde ayarlanırsa yine sizi üzen bir sonuçla karşılaşabilirsiniz, zincir ne yazık ki kopar, aşınırve ses yapar. Bunun dışında yukarda da belirttiğimiz gibi motosiklet bakım aralıkları gerekli görüldüğünde tam bir şekilde yapılmalıdır. Motosiklet bakım ürünleri ise çeşitli motosiklet yedek parçasatışıyapan firmalarda bulunuyor. Bizim Motor’da da çok geniş ürün çeşitlerini bulacağınız motosiklet bakım ürünlerini internet sitesinden temin edebilirsiniz.

Yorum Yaz