MENÜ

Motosiklet Korkusunu Yenme

553 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı

Motosiklet Korkusunu Yenme

Motosiklet bazı sürücüler tarafından tutku haline getirilmiştir. Yaşam tarzı olarak belirlenen motosikletler sayesinde çok daha özgür bir şekilde yolculuk tamamlanabilir. Ancak bazı zamanlarda sürücüler gerektiği kadar cesur davranmayabiliyor. Özellikle pek çok motosiklet sürücüsünün zamanında motosiklet korkusu yaşadığı söylenebilir. Pek çok aday sürücüde bu tarz korkuyla yüz yüze kalabilmektedir. Motosiklet korkusunu yenmek için bu dönemde bazı konulara dikkat edilmesi faydalı sonuçlar almaya neden olabilir.

Mutlaka Ders Alın

Her durumda bilgiye ihtiyaç duyulur. Özellikle motosiklet kullanmak içinde bu durum aynı şekilde geçerli olacaktır. Motosiklet kullanmaya başlamadan önce konu hakkında detaylı bir şekilde eğitim almakta fayda vardır. Motosikletle ilgili tüm konuları bu eğitim sırasında öğrenerek korkunun önüne geçmeyi başarabilirsiniz. Bineceğiniz motosikleti iyi bir şekilde tanımak, güvenlik yollarını en ince ayrıntısına karar öğrenmek korkuyu yenmek için yönelmeniz gereken konular arasında bulunur. Özellikle konu hakkında özgüven kazanmak ve bu konuda kendinizi daha iyi hissetmeniz için mutlaka ilk olarak eğitim sürecinden geçmeniz lazımdır.

Motosiklet eğitimi verilen bir sürücü kursuna giderek ehliyet almanız gerçek bir sürücü olmaya yetmeyecektir. Daha kapsamlı bir şekilde eğitim almaya özen göstermeniz gerekir. Özellikle motosiklet kullanmaya devam ettiğiniz süre boyunca size yararlı olacağını düşündüğünüz bir eğitim programına katılmayı uygun görebilirsiniz. Gerçekten motosiklet kullanmayı öğrendiğinizde motosiklet sürmekten korkmayacaksınız.

Kendinize Uygun Motosiklet Modeli Seçin

Motosiklet alırken sadece görüntüsüne odaklanmak yanlış bir karar vermeye yol açabilir. Gözünüze güzel gelen bir motosiklet modeli sizinle pek uyumlu olmayabilir. Hatta bu motosikletten kaynaklı olarak korkularınız daha fazla ön plana çıkabilir. Bu nedenle almayı düşündüğünüz motosiklet modelini her açıdan tanımanız lazımdır. Motosikletin teknik özellikleri ve parçaları hakkında kapsamlı şekilde bilgi sahibi olmalısınız. Böylelikle motosiklet herhangi bir sorun gösterdiğinde korkup endişelenmenize de kesinlikle gerek kalmamış olur. Zira motosikleti iyi bir şekilde tanıdığınızda hangi sorunda nasıl hareket etmeniz gerektiğini de öğrenmiş olursunuz.

Rotalı Sürüşleri Tercih Edin

Pek çok motosiklet sürücüsü daha çok özgür şekilde motosiklet kullanmayı sevmektedir. Ancak motosiklet kullanmaya henüz yeni başlamış durumdaysanız daha çok rotalı sürüşler oluşturmaya özen göstermelisiniz. Motosiklete alışana kadar bu şekilde rotalı sürüş oluşturmanız yararınıza olacaktır. Nereye gittiğinizi tam olarak bildiğinizde her türlü korkunuzdan daha emin olabilirsiniz. Aksi halde korkunuzun farklı korkuları doğurması mümkün bir hale gelmiş olacaktır.

Korkuların diğer kaynağının ise özgüven eksikliği olduğu bilinen durumlar arasında bulunur. Motosiklet korkusunu aşmak için özgüveni tazelemenizde fayda vardır. Özgüven eksikliği olan bireyler pek çok konuda olduğu gibi motosiklete binme konusunda da endişelere sahiptir. Özgüven eksikliğinden kaynaklı olarak korkunuz daha fazla olabilir. Bu sorunu çözdüğünüzde ise kendinizi çok daha iyi hissederken yolculuktan daha fazla keyif almış olursunuz. Bazı motosiklet sürücüleri ise motosikletin iki tekerlekli olmasından kaynaklı olarak dönüşlerden kaygı duyabiliyor. Aslında düşmekten korkan sürücülerin bu korkunun önüne geçebilmesi için iyi bir eğitim almasında fayda vardır. Dönüşleri daha iyi bir şekilde yapabilmek için aynı zamanda vücudun kontrol altında tutulması gerekir. Bunu sağlayabilmek için daha yüksek bir konsantrasyona ihtiyaç duyulur. Sakin ve rahat davranarak bu dönüşlerin çok daha iyi bir halde tamamlanmasına neden olabilirsiniz. Motosiklet sürücüsünün her durumda cesur olması gerekir. Ancak trafikte olduğunuz düşünülürse her zaman tedbiri elden bırakmamak lazımdır. Özgür ruhlu biri olsanız bile yoldaki tehlikelere karşı her zaman temkinli şekilde davranmanız büyük bir fayda sağlamış olacaktır.

Yorum Yaz