MENÜ

Motosiklette Lastik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

892 defa okundu Yorumlanmadı kategorisinde, tarihinde yayınlandı
Motosiklette Lastik Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Motosiklet sürerken hem teknik hem de diğer hususlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Motosikletlerde sürüş sırasında yer ile teması sağlayan şey; hiç şüphesiz lastikler olmaktadır. Bu bağlamda, lastik seçimini dikkatli bir şekilde yapmak zorundasınız. Kaliteli bir lastik seçtiğiniz takdirde hem yakıt tüketimini azaltırsınız hem de aracınızdan çok daha yüksek performans alma şansına sahip olursunuz. Buna ek olarak, uygun olmayan bir lastik tercih ettiğiniz takdirde yakıt tüketiminiz gözle görülür şekilde artacaktır. Ayrıca, motorunuzdan beklediğiniz verimi alamayacaksınız.
Motosiklet sürücüleri için en önemli kriter; lastiğin diş derinliği olarak ifade edilmektedir. Ancak, lastiğin yol tutuş kalitesinin çok daha önemli olduğunu ifade etmeliyiz. Bu bağlamda, lastiğin yol tutuş kalitesinin lastiğin üretiminde kullanılan ham maddeler sayesinde belirlendiğini söylemek gerekir. Ancak, motosikletlerin lastik diş derinliği; bilhassa yağmurlu havalarda suyun tahliye edilmesi noktasında önem taşımaktadır. İyi bir motosiklet sürücüsü olarak, motosiklet lastik yapılarını bilmek zorundasınız.


Motosiklet Lastik Yapıları
Motosiklet lastiklerinin normal otomobil lastiklerinden farklı olduğunu ifade etmek gerekir. Motosiklet lastikleri; oval şeklinde üretilmektedir. Ayrıca, çok daha yüksek bir teknolojinin ürünü olarak bilinirler. Bu bağlamda, motor lastiklerinin üretildiği teknolojiye göre radyal ve çapraz katlı lastikler olduklarını ifade etmek gerekir.
Çapraz Katlı Lastik
Lastiğin formunun belirlendiği ve aynı zamanda dayanıklılığının sağlandığı kuşakların; her katının birbirinin tersi yönüne denk gelecek şekilde dizildiği ve topuk teli demetinin üzerine kıvrıldığı lastik türü olarak bilinmektedir. Bu tür lastikler sayesinde bilhassa bozuk zeminlerde çok daha rahat bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Buna ek olarak, radyal lastiklere kıyasla çok daha uygun fiyatlara satıldıklarını ifade etmek gerekir. Çapraz katlı lastikler; bilhassa Enduro motosiklet sürücüleri tarafından tercih edilmektedir.


Radyal Lastik
Lastiğin formunu meydana getiren dayanıklı kuşakların topuk teli demetine doksan derecelik açıyla yerleştirilmesi sayesinde üretilen lastikler olarak bilinirler. Radyal lastikler; bilhassa hız tutkusu olan ve bu uğurda motosiklet kullanmak isteyen sürücüler tarafından tercih edilmektedir. Buna ek olarak, radyal lastiklerin viraj performansının da oldukça yüksek olduğunu ifade etmemiz gerekir. Super Sport ve Naked modeli motosikleti olanların bu tür lastikleri kullandığı bilinmektedir. Buna ek olarak, radyal lastiklerin çapraz katlı lastiklere kıyasla çok daha yüksek fiyatlara satıldıklarını ifade etmek gerekir.


Motosiklet Lastik Tipleri


Motosiklet lastiklerinin yolun durumuna ve motosikletin modeline göre de farklı çeşitlerinin olduğunu ifade etmek gerekir.
Sport Lastikler
Motosikletinden daha yüksek performans almak isteyenler için üretilen lastik modelleridir. İçerisinde fazla su tahliye kanalları bulunmaz. Buna ek olarak, sürüş öncesi ısıtılmaları gerekmektedir. Bu bağlamda, sürüş sıcaklıkları oldukça yüksektir.


Sport Touring Lastikler
Bu lastik türlerini hem günlük kullanım için hem de uzun yollar için tercih edebilirsiniz. Kuru ve ıslak zeminlerde iyi performans almak adına bu modelleri kullanabilirsiniz.


Cross Lastikler
Engebeli arazilerde, dağlarda, bayırlarda veya taşlı topraklı yollarda motosiklet kullanmak istiyorsanız tercihiniz cross lastikler olmalıdır. Hard Cross yapan sürücüler tarafından tercih edildiklerini vurgulamak gerekir.


Yarış Lastikleri
Yarış pistlerinde kullanılması adına özel olarak üretilmiş lastiklerdir. Yapılacak yarışın özelliğine göre farklı şekilde üretilmeleri söz konusu olmaktadır. Bu tür lastikleri; yol ve caddelerde kullanmanız pek doğru olmayacaktır.


Doğru Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?
Doğru lastik seçimi yapmak istiyorsanız her şeyden önce, sürüş tekniğinizi belirlemelisiniz. Lastik modeliniz buna uygun olmalıdır. Her gün motosiklet sürmeyi düşünüyorsanız Sport Touring lastik modelleri sizin için uygun olacaktır. Arazi için ise on/off road lastikleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.

Yorum Yaz